Menu Close

Srebrzenie łańcuszków srebrnych

Współczesna galwanizeria

Srebrzenie łańcuszków srebrnych, to nie “masło maślane”

Na czym polega proces galwanizacji. Jest to proces pokrycia jednego metalu warstwą innego metalu. Do przeprowadzenia tego procesu wykorzystywane są metody elektrolityczne. W zależności od rodzaju metalu jakim pokrywamy pierwotną powierzchnię mam do czynienia z chromowanie, cynkowanie, cynowanie, kadmowanie, miedziowanie, niklowanie, złocenie  lub srebrzeniem.

Wanny galwanizacyjne
Wanny galwanizacyjne

Właśnie to ostatnia metoda staje się co raz bardziej popularna jako jedna z możliwości wykończenia łańcuszka srebrnego. Srebrzenie polega na pokryciu srebra w określonej próbie, cienką warstwą czystego srebra w próbie 999. Łańcuszek srebrny pokryty czystym srebrem zyskuje większy blask. Zwłaszcza diamentowane powierzchnie łańcuszków srebrnych zyskują wręcz lustrzana powierzchnie. Jakie ma to znacznie dla konsumenta? Zakładając, że kupując łańcuszek srebrny klient szuka produktu jak najbardziej błyszczącego, jak najjaśniejszego, łańcuszki srebrzone w chwili decyzji o zakupie bardziej przykuwają uwagę.

Dawna galwanizeria
Dawna galwanizeria

Srebrzenie to jednak nie same zalety.

Galwanizowanego łańcuszka, nie można naprawiać czy skracać. W momencie gdy rzemieślnik przyłoży do srebrzonego łańcuszka srebrnego palnik, powłoka galwaniczna zaczyna się łuszczyć. Posrebrzany łańcuszek, tak jak i łańcuszek z litego srebra, tak samo z czasem ciemnieje, korzystanie z popularnych płynów do czyszczenia srebra osłabia powłokę galwaniczną. Dlatego też łańcuszki srebrzone są popularniejsze w sklepach które bazują na jednorazowych klientach. Mam na myśli sklepy usadowione przy deptakach w miejscowościach turystycznych. Fakt, że srebrzone łańcuszki srebrne, sprawiają określone problemy przy naprawkach, przeróbkach oraz czyszczeniu sprawia, że unikają ich sklepy prowadzące usługi. Sklepy bazujące na stałych lub powracających klientach wybierają chętniej łańcuszki niegalwanizowane.

Współczesna galwanizeria
Współczesna galwanizeria

Ekologia.

Srebrzenie srebra, wymaga używania chemii opartej na cjankach. W toku procesu pokrywania łańcuszka czystym srebrem mamy więc do czynienia z silnie toksycznymi materiałami, dlatego ważne jest aby proces ten był przeprowadzany z poszanowaniem oczrony środowiska oraz zasad BHP. Próbowano stosować rozwiązania wykluczające z procesu srebrzenia cjanki. Srebrzono łańcuszki na podkładzie z miedzi lub niklu. Metody te jednak nie sprawdziły się, podkład niklowy okazał się silnym alergenem. Z kolei srebrząc na miedzi, często zdarzało się, że miedziany kolor był widoczny a powłoka srebrna nietrwała.

Dodatkowe kłopoty. Łańcuszki srebrne sprzedawane na rynku powinny być próby 925. Zdarzają się też łańcuszki niższej próby, np 875 lub jeszcze niższej. Powinny to być tańsze wyroby, a klient wiedząc o tym, sam może zdecydować czy satysfakcjonuje go zakup łańcuszka w niższej próbie. Porównując łańcuszki srebrne w różnych próbach, im niższa próba tym łańcuszek będzie miał mniej połysku, za to jak pisałem będzie tańszy bo materiał z którego go wyprodukowano będzie jako zawierający mniejszą ilość srebrna, tańszy. W momencie srebrzenia, łańcuszek w wysokiej próbie 925 jest nie do odróżnienia od łańcuszka w słabszej próbie. W cięższych wyrobach powyżej 5 gram, mamy urzędową cechę która zaświadcza czy płacimy za kruszec odpowiedniej jakości. Przy cienkich łańcuszkach poniżej 5 gram, nie wymagających urzędowego potwierdzenia składu pozostaje zaufanie do producenta. My produkujemy łańcuszki jedynie w wysokiej próbie srebra 925.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *