Menu Close

Oksydowanie łańcuszków srebrnych

Oksydowany łańcuszek srebrny

Oksydowanie łańcuszków srebrnych, czyli czernienie srebra

Łańcuszki srebrne kupujemy ze względu na ich niepowtarzalny jasny blask. Są jednak odstępstwa od tej reguły. Czasem poddajemy srebro oksydacji. W wyniku tego procesu jasne, połyskliwe srebro staje się czarne. Jaki to ma sens?

Powodów jest kilka. Pamiętajmy, że łańcuszek pełni zazwyczaj rolę drugoplanową w stosunku do zawieszki.  Jeżeli mamy oksydowaną, czyli inaczej mówiąc poczernioną zawieszkę, błyszczący, bielutki łańcuszek srebrny zwyczajnie nie będzie do niej pasował. Nie stworzą kompletu. Podobnie gdy mamy do czynienia ze starszą biżuterią, z którą jesteśmy związani a która utraciła już dawny blask. Założenie takiej zawieszki na oksydowany łańcuszek srebrny sprawi, że komplet nabierze nowego, świeżego, wyrazu, a jednocześnie będzie stanowił komplet.

Na czym polega oksydowanie

Oksydacja jest to proces polegający na pokryciu powierzchni srebra cienką warstwą tlenków. Oksydację stali stosuje się bu chronić ją przed korozją. Stosuje się ją przy np. zabezpieczaniu części samochodów, narzędzi czy np. śrub. Nie dotyczy to oczywiście szlachetnych metali jak srebro. My stosujemy oksydę jedynie ze względów estetycznych. Można by zapytać, dlaczego nie pomalujemy łańcuszka, czy też nie polakierujemy. Oksyda łącząc się ze powierzchnią srebra, tworzy jednolitą warstwę, która jest odporna na odpryski i zarysowania.

Wyróżniamy dwie metody oksydacji:

oksydowanie metodą chemiczną – w tym celu zanurzamy srebrne przedmioty we wrzącym roztworze wodorotlenku sodu i azotanu srebra. To metoda klasyczna. Jest też dostępna metoda wygodniejsza, gdzie dzięki odpowiedniemu doborowi składników roztworu, nie musimy wykonywać procesu na gorącym roztworze. Co bardzo ułatwia pracę.

Nie będę tu omawiał oksydacji metodą elektrolityczną, jest to metoda raczej wykorzystywana w przemyśle.

Moda na czarne srebro.

Projektanci biżuterii często stosują całkowicie czarne łańcuszki srebrne. To intrygujący zabieg. W jego wyniku przecież pozbywamy się wszystkich atutów srebrnego łańcuszka. Klientowi pozostaje świadomość, że łańcuszek jest wykonany ze szlachetnego materiału, mimo że oksyda ukrywa ten fakt. To przewrotny zabieg.

Oksydowany łańcuszek srebrny
Oksydowany łańcuszek srebrny

Czarny łańcuszek ale i błyszczący łańcuszek

Jak to możliwe? Kojarzy się z godzeniem przeciwności i faktycznie jesteśmy w stanie wyprodukować łańcuszki które są oksydowane ale jednocześnie zachowują blask. Wszystko dzięki procesowi diamentowania któremu poddajemy łańcuszki. W jego wyniku diamentowymi ostrzami ścinamy poczernioną powierzchnię, aż do jasnego srebra. W ten sposób uzyskujemy łańcuszek czarny ale przełamany lustrzanymi płaszczyznami diamentowania. Można powiedzieć, że i wilk pozostaje syty i owca cała.

Łańcuszki srebrne oksydowane, czyli czerń czerni nie równa

Stosując oksydowanie łańcuszków srebrnych mamy wpływ na stopień poczernienia. Możemy dostosować się do wymagań klienta. Możemy uzyskać bardzo kontrastowe łańcuszki srebrne. Zestawiając czarne powierzchnie z tymi diamentowymi. Uzyskamy w ten sposób niemal czarno-biały łańcuszek. Możemy jednak trochę zejść z tonu i otrzymać oksydowaną powierzchnię w całej gamie szarości. W praktyce takie właśnie rozwiązanie estetyczne jest stosowane. Jeżeli klient nie ma specjalnego życzenia co do odcienia oksydy otrzyma produkt łączący powierzchnie grafitowe z lustrzanymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *