Menu Close

Geneza łańcucha

Geneza łańcucha

Geneza łańcucha

Dzisiaj będzie trochę mistycznie. Zastanówmy się co było na początku, skąd się wziął na świecie taki wynalazek jak łańcuch. W firmie mamy do czynienia ze szczególną formą łańcuszków. Wykorzystujemy ich wtórny walor czyli dekoracyjność. Jednak u zarania dziejów najważniejszą rolą łańcucha była wartość utylitarna. Czym jest łańcuch do czego służy? Proste pytanie, ale w odpowiedzi możemy się doszukać genezy. Łańcuch jest spoiwem. Łańcuchem zabezpieczamy całość słabszych przedmiotów. Łańcuch służy nam do łączenia rzeczy. Bądź w celu zapobiegania ich zniszczeniu, bądź w celu ich połączenia. W transporcie łańcuch zapewnia łączność między przedmiotami. Z założenia więź ta ma być nierozerwalna. Łańcuch nierozerwalnie kojarzy nam się z solidnością, jest wręcz jej symbolem. To skojarzenie wynika z jego pierwotnej funkcji.

Początek

Sąd się jednak wziął pomysł na łańcuch? Jaka jest jego geneza? Ustaliliśmy, że z potrzeby stworzenia czegoś solidnego, ale skąd pomył na ogniwa. Popuśćmy wodze fantazji. Z czym solidnym mieli do czynienia Adam i Ewa, jaki wykonywali gest lub czynność, który mógł w przyszłości zaowocować wymyśleniem połączonych ogniw… Czy nie uznalibyście za taki gest uścisku dłoni? Podając sobie dłonie, łączymy dwa ogniwa. Co więcej ściskamy dłonie mocno tworząc solidne połączenie. W czasach “przed wymyśleniem łańcucha” to właśnie uścisk dłoni zastępował łańcuch. W nagłych przypadkach, wymagających ratunku wyciągamy po pomoc dłoń i trafiając na życzliwą dłoń zasikamy ją mocno. Tworzymy dwa, połączone, ogniwa, jesteśmy u zarania pomysłu na stworzenie łańcucha!

genaza łańcucha
skąd się wzięły łańcuszki?

Łańcuszek na pomoc

Ludzie trzymając się za dłonie, pomagają sobie. Wyciągają się z opresji. Pomagają sobie dostać się w trudno dostępne miejsca. Trzymając się za ręce okazują sobie solidarność. Jak wygląda niejednokrotnie tworzony w celach symbolicznych łańcuch ludzkich serc. Jak to wygląda? Ludzie trzymają się za ręce. Tworzą żywy łańcuch

Geneza łańcucha
Geneza łańcucha

Od uścisku dłoni po srebrny łańcuszek

Stawiam tezę, że łańcuch jest jednym z pierwotnych i podstawowych wynalazków człowieka. Być może pomysł by połączyć ogniwa przyszedł naszym przodkom do głowy gdy po raz kolejny wzięli się za ręce. Produkujemy łańcuszki srebrne. Dzisiaj to piękne przedmioty, oderwane od pierwotnej funkcji. Pozostaje jednak piękna idea, solidarności, solidności, międzyludzkiej więzi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *